IBC office pétanque | Zajímavosti
IBC office pétanque

© IBC Office Pétanque 2009-2017
Všechna práva vyhrazena
Webmaster Tomáš Křivánek

Zajímavosti

 • Poslední, 47. Mistrovství světa trojic se uskutečnilo v prosinci 2016 na Madagascaru.  Po dlouhých 10 letech se Mistry světa stali reprezentanti jiné země, než Francie. A co víc, Francie tentokrát nebyla ani ve finále. A co ještě? Poprvé se ve finále setkaly týmy subsaharské Afriky - Benin a domácí Madagaskar. Mistry se nakonec stali domácí borci. Dokážete si jistě představit atmosféru v hale zaplněné 6.000 převážně domácími fanoušky. Česká republika také kvalifikovala, ovšem nedosáhla v obrovské konkurenci 48. týmů výraznějšího výsledku!
 • V březnu 2017 se odehrálo poprvé Mistrovství světa dvojic a jednotlivců mužů i žen a zároveň smíšených dvojic. Tyto atraktivní formáty byly doposud na mezinárodní scéně opomíjeny. Velký sportovní i společenský úspěch tohoto Mistrovství, které hostil belgický Ghent ukázalo, že to bylo neprávem. Na medaile dosáhlo 10 zemí, včetně Kambodže a Malajsie. Nejúspěšnější byla Francie se dvěmi zlatými (1x1 M a 2x2 M), dalšími mistry se stali Thajky (2x2 Ž), Tunisko (2x2 MIX) a (1x1 Ž). Češi slavili postup do 1/8 finále ve 3 kategoriích, ale to bylo maximum.

 

 • Pétanque na olympiádě! 
  Pétanque je jedním z koulových sportů sdružených ve "Světové konfederaci koulových sportů" CMSB (www.cmsboules.org), která je uznaná v rámci Mezinárodního olympijského výboru. A prezident CMSB a FIPJP pan Claude Azema (kterého mnozí znáte, protože už podvakrát byl hostem tradičního turnaje v pétanque pořádaném FČOK na konci léta v Trojském zámku) dne 12.10.2012 v Monaku podal oficiální kandidaturu na zařazení pétanque do programu LOH od roku 2024! Že to pétanque bere vážně můžete vidět i na této facebookové stránce, kde je vidět "náhled" do komunikace pétanque směrem k LOH. A kde se budou objevovat postupně osobnosti, které vstup pétanque na OH podporují.  https://www.facebook.com/pages/Boules-Sport-2024/656646911106752 . Máte-li možnost "nějakou osobností" přispět, budeme jen rádi.

   

 

 •  46.Mistrovství světa mužů se konalo v roce 2012, poprvé v historii, v kolébce pétanque - v Marseille. Jak to dopadlo naleznete na  http://www.petanque-marseille2012.fr. Pomůžeme vám - pojedenácté za sebou vyhráli reprezentanti Galského kohouta. Měli jsme tu čest být u toho a nejen jako diváci. Karel Dohnal byl technickým ředitelem turnaje zodpovědným za jeho zdárný sportovní průběh. A podařilo se. Petr Fuksa byl jedním z přednášejících na Mezinárodním lékařském kongresu, kde vedl debatu na téma Pétanque a senioři. Pokud se chcete pokochat fotografiemi z úžasné akce, kde 5500 diváků na pétanque dělalo "mexické vlny", zkuste tento odkaz na stránce PÉTANQUE-PRO-VÁS.

  Nacházíte-li se i na Facebooku,  můžete si prohlédnout i bohatou fotogalerii z MS 2012 v Marseille na dalších stránkách: http://www.facebook.com/PetanqueMarseille2012

 

 

 

Svoji 6.sezónu má za sebou i největší české kryté hřiště na pétanque - UBULODROM v Úněticích. Vše bylo letos v novém - jak vlastní hřiště, tak i hostitelský objekt Únětického pivovaru s jeho restaurací. Málokde najdete tak útulné prostředí jako zde. K tomu vynikající pivo přímo ze zdroje a lahůdky místní kuchyně. Nenapadá vás nic? Únětické pivo, pétanque, kamarádi, potřeba trochu netradične "zapařit"?

 Stáhněte si leták, ať víte víc. 

   

 

 

 • Buďte na dovolené v Provence styloví a naučte se klasickou píseň "Une partie de pétanque", napsanou již v roce 1937. Poprvé ji zazpíval Darcelys a zde je v záznamu z roku 1958. Známější je ale verze kterou nahrál Georges Brassens.

Naučte se určitě refrén:


Une partie de pétanque
Ça fait plaisir
La boule part et se planque
Comme à loisir
Tu la vises et tu la manques
Change ton tir!
Une partie de pétanque
Ça fait plaisir!

Celý text písně ZDE

 

 
 • Pétanque je hra, která má svůj moderní původ ve francouzském středomoří. Její počátky avšak sahají až do starověku (Egypt, Řecko) a svou podobu získala ve starém Římě. Spolu s Caesarem se pak hra v koule dostala až do Gallie, kde padla na úrodnou půdu.
 
 • Středověk byl „zlatým věkem“ koulových her. Na území dnešní Francie v té době vzniklo několik různých verzí hry, z nichž mnohé přetrvaly až dodnes. V roce 1369 byly hry s koulemi dokonce i zakázány, protože prý „odváděly poddané od práce“. Což si dokážeme živě představit. Následný odpor však byl tak silný, že zázak byl zanedlouho zrušen. V 19. století měly hry s koulemi nepřeberné množství variant z nichž mnohé se hrají dodnes. Ve středomoří se hrálo v každé oblasti podle místních zvyklostí ("raffle“, „boule des berges", „boules de fort“, "boule en bois", „boules lyonnaises“). Širší oblibu si ale získává zejména „jeu provencale“ - Provencálská hra..
 
 • Pravdivá pověst o vzniku pétanque - V roce 1907, v malém provensálském městečku La Ciotat bydlel Jules Hugues, přezdívaný „le Noir“ - jeden z velmi dobrých hráčů "Provensálské hry". Kvůli silnému revmatismu však nemohl pokračovat ve své hráčské kariéře. Koule se v „Provensálské hře“ totiž házejí s rozběhem a na asi 20-ti metrovou vzdálenost. Nadále si jen tak z nudy odhazoval koule ze své židle. Jeho přátelům to bylo líto, a tak s ním začali také házet koule z jednoho určeného místa – z namalovaného kruhu. Košonek umisťovali na vzdálenost 8 m. Hráli tak „pieds tanqués“ neboli "ped tanca", tedy „s nohami u sebe“, bez rozběhu. To se zalíbilo i majitelům zdejší kavárny bratrům – Ernestu a Josephu Pitiotovým. Rychle pochopili výhody této inovace a Ernest sepsal definitivní pravidla. V roce 1910 se odehrál první turnaj v moderním pétanque. Dnes tu naleznete pamětní desku.
    
 • Málokteré provinční francouzské městečko se tak nesmazatelně zapsalo do dějin lidstva, jako La Ciotatnedaleko Marseille. Kromě toho, že zde vznikl pétanque, což by samo o sobě stačilo k nesmrtelnosti, natočili v roce 1895 na místním nádraží bratři Lumierové svůj slavný "Příjezd vlaku". Tím pak ohromili, ba přímo vyděsili, diváky první projekce pohyblivých obrázků na světě (6. ledna 1896).http://www.youtube.com/watch?v=1dgLEDdFddk
 
 • V historii se hrálo koulemi kamennými a dřevěnými. V roce 1904 vyrobil představil Félix Rofritsch „hřebíkové koule“. Dřevěnou kouli pobil hustě kovovými hřebíky, takže vznikl jakýsi kovový „krunýř“. Koule vyráběl od značkou "La Boule Bleue". Tato značka existuje dodnes a továrnu vede potomek stejného jména. První kovové koule však byly vyrobeny až v roce 1927 v Saint-Bonnet-le Chateau. Jsou k vidění v místním „Muzeu historie pétanque a koulí“. Vynalezl je pan Jean Blanc a koule značky J.B. se vzde vyrábí dodnes, a patří k nejrozšířenějším. V r. 1955 se představuje nový výrobce koulí, firma OBUT, která se posléze stává největším dodavatelem koulí na světe. Sídlí ve stejném městečku. Kromě Francie se závodní koule vyrábějí již jen v Itálii a nově v Thajsku. Koule pro klasický pétanque jsou tedy ocelové, duté, o průměru 70-80 mm a váze 650-800 g. Pro pobavení se s přáteli postačí mít obyčejné koule ze supermarketu. Pro opravdový zážitek však doporučujeme koule závodní. Kromě velikosti a hmotnosti koulí si můžete vybrat i druh a tvrdost kovu! Výběr záleží na Vašem pocitu, velikosti dlaně, ale hlavně na vaší specializaci v rámci týmu (přibližování, vystřelování či univerzál). Jak vznikají koule si můžete prohlédnout na pěkném videu firmy http://www.laboulebleue.fr . Veškeré technické detaily o koulích, pomoc při jejich výběru atd. naleznete na stránkách firmy OBUT.
 
 • Jako hřiště pro pétanque poslouží rovný písčitý, nikoliv travnatý plácek. Terén pro pétanque není v pravidlech přímo definován. V tom je kouzlo této hry. Hráči se musí vyrovnat s nástrahami jakéhokoliv povrchu. Nejčastěji je ovšem vidět povrch podobný cestičkám v parku (udupaný písek s kamínky). Rozměry hřiště by se měly ideálně pohybovat kolem 4x15 m, stačí však i 3x12m.
 
 • Nejpopulárnější je pétanque samozřejmě ve Francii. Patří k tamnějšímu stylu života stejně jako jejich vynikající víno a proslulé sýry. Můžete se s ním setkat ve všech městech a vesničkách, převážně na jih od Lyonu. Každoročně se ve Francii koná více než 10 000 turnajů všech kategorií i významu. Pétanque je dnes plnohodnotný celosvětový sport. Mezinárodní federace FIPJP (www.fipjp.com) sdružuje 80 národních asociací ze všech kontinentů. Celkem se pétanque ve světě závodně věnuje na 600.000 hráčů. V ČR sdružuje Česká asociace pétanque klubů (ČAPEK) 48 klubů s necelou tisícovkou hráčů. Česká republika má i svého zástupce ve Výkonném výboru FIPJP. Je jím Karel Dohnal, jeden z organizátorů vašeho IBC OFFICE PÉTANQUE.
 
 • Víte že právě v ženské kategorii dosáhl český pétanque již na světovou špičku? V roce 2007 získaly naše ženy stříbrné medajle na Mistrovství Evropy v Ankaře.
 
 • V ČR se každý týden, počínaje březnem a konče říjnem, koná nejméně jeden turnaj otevřený i pro nelicencované hráče? Máte-li chuť, můžete se zjara na některý přihlásit. Seznam turnajů naleznete na stránkách ČAPEK.
 
 • Víte že v Thajsku je pétanque povinnou součástí vojenského výcviku. Procvičuje koordinaci pohybu, týmového dycha, taktické myšlení, udržuje mužstvo v bdělém stavu. Do armády jej zavedla sestra krále, který se s pétanque setkala při svém pobytu ve Švýcarsku, kde se jí hodně zalíbil. I díky tomu dnes v Thajsku hraje pétanque závodně 80.000 hráčů a patří ke světové špičce ve všech kategoriích.
 
 • Jistě již víte, že jedním z nejcenějších hodů v pétanque je tzv. carreau ("karó"), dy hráč vystřelí soupeřovu kouli tak, že jeho koule zaujme pozici koule vystřelované. Pravý odborník na takové "střílení" je nějaký Christian Fazzino z Francie. Při exhibici, kdy vystřeloval koule na 7 metrů dokázal z 1000 vržených koulí trefit cíl celkem 992x, z toho zhruba 600x jako carreau! Vyzkoušejte si to také.
 
 • Pamatujete si slavnou scénu s pétanque z filmu "Jsem nesmělý, ale léčím se"? Na ní je krásně vidět, jak je důležité se při hře soustředit. V kroužku nehrajete jen za sebe, ale berete na sebe zodpovědnost za celý tým. Na Vás je realizovat takticky promyšlený hod, na kterém jste se shodli po diskusi s týmem. A tým Vás musí také umět podržet. Ne vždy se totiž hod vydaří a taktika se musí rychle měnit. A to chce pevné nervy. Pétanque je nádherný. A ta scéna také - podívejte se.
 
 • Na vrcholných soutěžích (ale nejen na nich), ve finálových zápasech, vládne dost napjatá atmosféra. Na takové úrovni každou chybu v taktice či provedení potrestá soupeř velmi tvrdě. Jestli chcete něco takového alespoň na chvíli zažít, podívejte se na finále MS 2006 v Grenoblu. Stav 10:3 pro Francii proti Tunisku. Jedná se o záznam 8. hry a je tam na co se dívat. Hlavně z toho čiší ta nervozita a zodpovědnost. Mimochodem, v Palais de sports v Grenoblu v tu chvíli bylo 11 tisíc diváků! Zde je první část a zde druhá část záznamu zmiňované hry. Pro fajnšmeekry pak kompilace nejlepších "střel" z tohoto zápasu, který nakonec vyhrála Francie.