IBC office pétanque | FAQ
IBC office pétanque

© IBC Office Pétanque 2009-2017
Všechna práva vyhrazena
Webmaster Tomáš Křivánek

Časté dotazy a nejčastější odpovědi

  • Kolik členů může být zapsáno na startovní listině jednotlivých týmů?

Počet členů týmu na startovní listině je omezena na 12. Ke každému zápasu však mohou nastoupit pouze 3 hráči + 1 náhradník, který může mezi jednotlivými hrami vystřídat jekéhokoliv hráče. K jednotlivým zápasům mohou nastupovat různě složené týmy, ovšem pouze v rámci startovní listiny týmu. Startovní listiny týmů i vs kontakty můžete prohlížet ZDE (pouze pro přihlášené).

 

  • Kolik týmů může nasadit do turnaje jedna společnost?

Chceme garantovat alespoň jedno místo v turnaji každé společnosti sídlící v IBC. Do turnaje tak může každá firma postavit jen jeden tým. Ovšem počítáme s tím, že pokud se nenaplní maximální stav týmů do daného data (viz. Rozpis zápasů IBC OP), můžeme doplnit účastníky i dalšími týmy z firem, které o to projeví zájem. Vytvořte si tedy i tým č.2 a 3 a čekejte. Příležitost se možná naskytne.

 

  • Kde vezmeme vybavení?

Hrací koule, košonky, ale i metr pro případ rozhodování bude vždy k dispozici na recepci IBC, kde si je budete moci kdykoliv vypůjčit. Samozřejmě si můžete zatrénovat i mimo mimo vaše soutěžní zápasy. Musíte ale respektovat týmy, které si přišly odehrát svůj oficiální zápas. Po skončení prosím koule prosím otřete od případných nečistot a vraťte znovu na recepci.

 

  • Co se stane, když koulí posunu košonka?

Nic, pokud neopustí vymezený terén, nebo se nedotkne mantinelu. Zde nastávají dvě varianty dalšího vývoje: mají li ještě koule k hození obě družstva, je tom momentě košonek neplatný a hra začíná znovu. Pokud má koule jen jedno z družstev, získává automaticky tolik bodů, kolik koulí k hození mu zůstalo. Pokud se košonek ovšem jen o něco posune, platí tam, kde se zastaví. Vznikají tak často zapeklité situace, které mnohdy zvrátí celý průběh zápasu. I v tom je kouzlo pétanque.

 

  • Jak mám vlastně kouli správně hodit?

V pravidlech přímo není určeno, jaký "hmat" je povolený a jaký ne. Přesto existuje jen jeden "správný", časem a zkušenostmi prověřený způsob. Držte kouli sezhora (jako byste drželi řidítka na kole), budete tak lépe kontrolovat její trajektorii, můžete provést zpětnou rotaci, vysoký nebo nízký hod. Prostě cokoliv, abyste se dokázali vyrovnat s jakýmkoliv terénem a situací. A aniž byste měnili základní gesto s nataženou rukou. Ale hlavně ... budete styloví!

 

  • Dají se plastové nebo závodní kovové koule koupit třeba k Vánocům?

Pokud budete chtít, kontaktujte pořadatele. Rádi Vám pomůžeme.

 

  • Jak proběhne závěrečný večírek s finálovými zápasy. A co bude dobrého k snědku?

 Nechte se překvapit. Myslíme, že to bude stát za to se zúčastnit.